5 tipov podľa čoho by sme mali vyberať systém ERP v roku 2021

ERP a CRM po roku 2020

Technológie vytvorili úrodnú pôdu pre inovácie vo firmách po celom svete. 

Inovuj inak zomrieš. Všetci sme sa už v dnešnej dobe stretli s touto klišé frázou. V biznise je na každom kroku. Dopomáha podnikom byť o krok vpred pred konkurenciu, vytvára pozitívnu zmenu v biznise a zlepšuje životy ľudí v spoločnosti. 

No, aj napriek tomu mnoho oblastí stále podlieha nedostatku modernizácie. Súčastná situácia v administratíve je jeho príkladom. Ponúkame preto päť bodov, na ktoré sa oplatí pozrieť, keď sa odhodláte urobiť veľké upratovanie v procesoch a zaviesť moderný softvérový nástroj na riadenie obchodu CRM alebo jednotný systém riadenia podniku ERP.


Procesy sa týkajú aj malých firiem

Procesy nie sú žiadne magické slovo, ktoré sa nachádza slovníku výlučne veľkých korporácii. Každá organizácia ich má už od začiatku svojej existencie - firma, neziskovka, športový klub, ministerstvo alebo obecný úrad. Každý subjekt plní poslanie tým, že prijíma objednávky a snaží sa ich vybaviť na spokojnosť objednávateľa. Všetko, čo sa nachdádza medzi tým, je proces. Častá chyba majiteľov a manažérov je obstarávanie nového softvérového systému ERP na riadenie podniku bez úvodnej analýzy a následnej optimalizácie procesov. Potom zostáva len dúfať a modliť sa, že softvér vyrieši väčšinu ich problémov a starostí.

Podľa našich skúseností potrebujeme na úvod poznať odpovede na tri kľučové otázky:


1. Čo klient chce riešiť?

2. Čo klient skutočne potrebuje riešiť?

3. Čo konkrétny ERP a CRM nástroj ponúka a čo dokáže riešiť?

Prienik odpovedí na tieto otázky potom slúži ako štartovacia čiara. Poďme sa teraz spoločne pozrieť na to, aké nároky môžeme mať na systémy ERP a CRM po roku 2020. 

1. Majte radosť z používania 

Nástroj, s ktorým pracujete celý deň, má byť jednoduchý a prívetivý na používanie. Je čas priviesť nastupujúcej pracovnej generácii podnikový program nového veku, ktorý budú s radosťou použivať. Používateľské prostredie je extrémne dôležité najmä pre mileniálov, ktorí sú zvyknutí na systém aplikácií zo svojich telefónov. Odporúčam pozrieť si a vyskúšať moderný otvorený ERP nástroj Odoo, ktorý získal niekoľko globálnych ocenení za inovatívnosť, a to nielen v oblasti UX (User Experience). Na tomto odkaze nájdete možnosť skúšobnej verzii zadarmo. 

2. Vyhnite sa komplikovaným implementáciam 

Systémy ERP a CRM dnešnej doby vás nemôžu obmedzovať neprimerane dlhým časom implementácie. Náročné a zdĺhavé zavedenie nových ERP systémov sa muselo nevyhnutne zmeniť v 21. storočí, keď nás tlačia rýchle zmeny na trhoch. Hľadajte systémy, v ktorých viete vlastnými silami do pár minút nastaviť nové parametre, atribúty, formuláre alebo aj celý nový proces pre nové produkty alebo služby. 

3. Sústreďte sa na rast

Máte viac firiem alebo pobočky v iných krajinách? Darí sa vám, prijímate nových zamestnancov, partnerov, dodávateľov, uvádzate nový produkt na trh, otvárate nový predajný kanál alebo rozširujete pobočkovú sieť? Je dôležité zostať v tomto smere flexibilný. Sústreďte sa na rast biznisu a nájdite si už na začiatku vnútropodnikový informačný nástroj ERP, ktorý bez väčších zásahov porastie spolu s vami. 

Odoo 26HOUSE CRM system demo

4. Prepojte všetko so všetkým 

Potvrdzujeme, že platformy, ktoré obsahujú 99 percent všetkého, čo by ste mohli chcieť a potrebovať, existujú. Neobmedzujte sa. Ak máte čiastočné softvérové riešenia, ktoré fungujú, ale spolu prepojené nie sú, pravdepodobne zadávate veci viackrát a chýba vám komplexný prehľad o tom, čo sa vo vašej firme deje. Opäť dávame do pozornosti platformu Odoo, asi najkomplexnejší a pritom najjednoduchší nástroj aký je dnes na trhu. Má desiatky tisíc aplikácii vďaka decentralizovanej komunite vývojárov po celom svete. Tieto aplikácie sú navzájom dokonale poprepájané a dovedú vás k plnej automatizácii vašich procesov. Oceníte to nielen nákladovo, ale aj špeciálne počas pandemického obdobia práce z domu. 

5. Hľadajte lacnejšie a nájdete 

Systémy ERP nie sú lacná záležitosť, ale mohli by byť. Okrem ceny softvéru stoja veľa interného času a úsilia, nákladov na zmenu. Čakajú vás aj ďalšie výdavky v budúcnosti - na licencie, aktualizácie či zmeny. Aj z tohto dôvodu zostáva veľa firiem radšej na Exceli, na mailoch a nanajvýš v cloudovom úložisku. Skúste sa držať spomínaných rád a podarí sa vám stlačiť nižšie všetky položky ako je váš čas, čas vašich zamestnancov, potreba aktualizácií, úprav alebo integrácií. 

Čo sa týka ceny samotného systému ERP a CRM, máme skúsenosti, že nové nástroje s veľkou komunitou vývojárov po celom svete, ako aj spomínané Odoo, vedia poskytnúť pomer cena/výkon až o 60% nižší ako tradičný hráči na trhu.

Súčastná situácia s pandémiu COVID-19 nás núti na digitalizáciu a automatizáciu, čo je samo o sebe dobrý trend. O čo viac papierov presunutých zo šuplíka potrebujeme denne, o to horšie sa vám bude fungovať v dobe práce z domu. Druhá vec je, že teraz viac ako kedykoľvek predtým od krízy v roku 2008 si potrebujeme upratať náklady na strane softvéru aj produktivity zamestnancov.

Svet sa mení závratnou rýchlosťou a firmy si nemôžu dovoliť byť otrokmi svojich sofvérových systémov ERP alebo CRM. Vhodný systém ERP alebo CRM  má byť skutočne ľahkým, rýchlym a flexibilným pomocníkom pri riadení firmy. Ak to tak nie je, hľadajte ďalej a nájdete. 


Rozhovor s CEO 26HOUSE: Trh ERP na Slovensku