Rozhovor s CEO 26HOUSE: Trh ERP na Slovensku

ERP systémy sa tešia veľkej popularite v posledných desaťročiach. Na prelome 21.storočia sa tieto produkty rozšírili pridaním riadenia dodávateľského reťazca (SCM) a vzťahmi so zákazníkmi (CRM), ako aj prístupu cez web, čím sa následne vytvoril koncept ERP II.

Snahy o zväčšenie trhu viedli predajcov k tomu, aby slúžili nielen veľkým predajcom, ale aby sa viac zameriavali na malé a stredne veľké podniky. Významným hráčom v oblasti ERP trhu sa stal open source softvér, ktorý bol v roku 2019 vyčíslený na viac ako 17 biliónov amerických dolárov a očakáva sa, že narastie až dvojnásobne do roku 2022.

Dokonca sa predpovedá, ako je možné vidieť na grafe nižšie, že Český ERP trh dosiahne 114.16 milióna amerických dolárov nasledujúci kalendárny rok. V približne rovnakých číslach sa hýbeme aj na Slovensku.

                     Zdroj: ERP software market revenue in Czechia from 2016 to 2021 (Statista, 2020)

Na to, aby sme lepšie pochopili ERP/CRM sofvérový trh na Slovensku, rozhodli sme s vami zdieľať názory o tom, aký je ERP trh na Slovensku z pohľadu zakladateľa a CEO 26HOUSE, Rastislava Brenčiča

1. Ako vnímate súčasný trh ERP na Slovensku? 

Súčasný trh je už dlhodobo zameraný na náročné riešenia pre veľkých klientov s veľmi dlhým a pomalým cyklom zmien a inovácií. Pre malé a stredné firmy riešenia ERP takmer neexistujú. Azda okrem čiastočných a tzv. jednoúčelových riešení, ktoré nie sú podporované súvisiacimi systémami a neobsahujú najnovsšie trendy. Najmä firmy poskytujúce zákazkovú výrobu si nemajú z čoho vyberať. Vytvoriť vlastné riešenie na mieru je časovo náročné a je to záležitosť niekoľko desiatok tisíc eur s veľmi dlhou dobou návratnosti. 

2. Aké sú trendy v oblasti ERP vo svete a do akej miery ich kopíruje slovenský trh? 

Všeobecne platí, že trh ERP sa adaptuje a mení pomerne pomaly. Posledné technologické trendy však spustili lavínu rýchlych zmien aj systémov ERP, ktoré si budú vyžadovať výraznú modernizáciu a aktualizáciu v najbližších rokoch. Najmodernejšie trendy vidím najmä v týchto troch oblastiach: 

Mobilné ERP: Žijeme v ére okamžitého prístupu k informáciám a dnešná mobilná pracovná sila očakáva, že sofvér veľkých aj menších spoločností bude mať mobilnú aplikáciu. Aplikácie poskytujú vedúcim pracovníkom prístup k informáciám v reálnom čase a rovnako aj pri komunikácií so zákazníkmi. Mobilné aplikácie ERP umožňujú pracovníkom odosielať push upozornenia, vytvárať udalosti, kontrolovať a schvaľovať čas, objednávky a výdavky z miestnej kaviarne alebo od záhradného stola. 

ERP v cloude: Uchovávanie údajov v cloude nie je nič nové. Používatelia ERP sa však donedávna obávali umiestnenia svojich firemných dát do cloudových úložísk. Rozvojom cloudových služieb, ich vysokou bezpečnosťou a nižšími nákladmi sa počiatočné obavy odstránili, a preto mnoho spoločností presúva obrovské množstvá dát do ERP cloudu.

Umelá inteligencia: Pripojená k systémom ERP pomáha ľuďom rozhodovať sa, pracovať rýchlejšie a nerobiť toľko chýb. Vhodný pomocník je hlavne v administratíve a tam, kde sa vyskytujú opakujúce sa manuálne činnosti, ktoré možno zautimatizovať. Využívanie šablón, spracovanie a účtovanie faktúr, príprava platobných príkazov alebo konvertovanie naskenovaných alebo PDF dokladov pomocou mechanizmu optického rozpoznávania znakov (OCR) priamo do systému ERP a ich hromadné spracovanie je len zopár príkladov nastupujúcej éry využitia AI v podnikových informačných systémoch. 

3. Aký je pomer medzi zákazníkmi preferujúcimi on-premise vs. cloudové riešenia? Aký je trend v tejto oblasti? 

Cloudové riešenia majú stúpajúci trend, na druhej strane systém ERP patrí do kritických systémov firiem, a preto využívanie cloudu v tomto smere bude ešte dlho selektívne. Pre malé a stredné firmy je však cloud veľmi výhodná alternatíva k on-premise riešeniam. 

                                     

"Systém Odoo používame v našich spoločnostiach s veľkou spokojnosťou viac ako 2 roky, a preto sme sa rozhodli priviesť tento kvalitný nástroj na riadenie organizácií v slovenskej a českej lokalizácií čo najskôr. Veríme, že klienti, ktorí využívajú alebo plánujú využívať vo svojej práci viac ako iba pero, papier, word alebo excel, si novinku na ERP a CRM trhu obľúbia tak ako my," povedal Rastislav Brenčič, CEO 26HOUSE. 

"Aj preto sa náš tím rozhodol, bez nárokov na odmenu, preložiť všetky kľúčové aplikácie, a to pre celú Odoo komunitu v Čechách a na Slovensku a naďalej podporovať a prispievať k rozvoju Odoo komunity aj formou náučných videí na YouTube kanále Odoo Czech and Slovak. Do dnešného dňa sme priniesli lokalizovaných viac ako 80% všetkých Odoo Enterprise aplikácií vrátane účtovníctva a pracujeme na ďalších," prehlásil Rastislav Brenčič, CEO 26HOUSE.

 Viac o benefitoch Odoo sa dočítajte v našom prvom blog článku


 
                                 


Odoo - najmodernejší ERP systém